Askın Nur Yengi Fan Club
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Askın Nur Yengi Fan Club

Aşkın Nur Yengi Hayranlarının Buluşma Noktası

AnasayfaLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

Bu yaz da böyle geçti mi ne ?

YazarMesaj
salemcan
Öğrenci
Öğrenci
salemcan

Erkek

Bu yaz da böyle geçti mi ne ? Empty
MesajKonu: Bu yaz da böyle geçti mi ne ?   Bu yaz da böyle geçti mi ne ? Icon_minitimePtsi Eyl. 08, 2008 3:05 pm

Yenikapı -Bursa feribotunda dergilerin satıldığı köşede bir de CD standı var. MÜYAP dahil hiçbir meslek kuruluşu gerçek satış rakamlarını açıklamadığından, konu oraya gelince herkes mırın kırın ettiğinden olsa gerek bende alışkanlık olmuş; buralardan anlarım ben satışları. Hiç haksız çıkmadım şu ana kadar. Benzinciler bir de bu tip nokta atışı yerler. Müzik marketler değil. Serdar Ortaç en çok satan şey. Sezen Aksu ve Ajda daha sonra geliyor. Gülben Ergen hikâye, sade suya tirit. Kimse almıyor -ayrıca niye alsın?- 'Atlas bebek' falan fena baydılar ailecek. Yüksek Sadakat'i soran var ama çok sattığı söylenemez. İsmail YK durmuş. Hayli sattı zaten. Tarkan'da bir hareket gözlenmiyor. Remiks albüm de fos. TTNet olmasa zaten Tarkan bitmişti. Bu ekiple, bu kafayla nereye kadar devam eder bilemiyorum. Metallica bile prodüktör değiştirdi, kafa değiştirdi, Sovyetler yıkıldı, Almanya birleşti, iki Körfez Savaşı, bir Katrina kasırgası, Çin dünyaya açıldı, depremler, Burak Kut geri döndü, Aşkın Nur Yengi çevreci oldu, bir siyahi Amerikan başkanı olmak üzere, Bush gidici... Tarkan'da tık yok. En büyük hareketi baldızlar idman yurdundan ayrılmak oldu. O da bir adımdır. 'Bu yaz hangi şarkıları dinledi Türkiye'm?' diye düşünesi geliyor insanın senenin bu zamanlarında. İlla şöyle bir geriye dönüp bakmalar falan... Serdar Ortaç ne yapıyor ediyor her sefer en çok dinlenen hit'leri çıkarıyor. Ne moda, ne trendler alakası yok. Müzik dünyasının Mehmet Ali Erbil'i olarak her zaman orada ve her zaman ilgi görüyor.

IKINA SIKINA DENİZ SEKİ...
Nefes albümünde Şeytan bu yazın tek hit'i. Geçende bizim Ayhan -Rolling Stone yazı işleri müdürü- açmış bir 'no name' kanal, radyonun başında bekliyor. Ne bekliyorsun dedim. Serdar Ortaç çıkar illa onu bekliyorum dedi. Durum böyle. Onun dışında mesela Beggin diye bir şarkı. Bunu yazdım galiba (bkz yazarın eski yazıları). 60'ların hit'i bu yıl yeniden patladı. Başka da hit denebilecek bir şey ben hatırlamıyorum. Ama tabii öne çıkanlar, dikkat çekenler var. Bakın Gracenote diye bir adres var web'de. Ülke ülke en fazla dinlenenleri oradan görebiliyorsunuz (gracenote.com) ve MÜYAP'tan falan her şeyden daha gerçekçi ve güvenilir. En çok dinlenen albümler sıralamasında en tepede Serdar Ortaç var; Nefes. Sürpriz değil. Altında Sezen Aksu, Deniz Yıldızı. Ardından Bir Roman Gibi-Rafet el Roman ve Çok Sevdim İkimizi-Ferhat Göçer. Böyle bir albüm adı da herhalde ancak Tuna Kiremitçi kitaplarında falan olur. Bunu alan bunu da alsın sevgili okur. Amazon.com hesabı... Aynen Öyle ile Ajda beşinci sırada. Suat Ateşdağlı'nın Reina derlemesi (pis sakal, pide ayakkabı, şişkin cüzdan ve 4x4 için kulüp havaları) altıncı sıraya yerleşmiş. İsmail YK, Bas Gaza ile yedincilikte. Şevval Sam, Karadeniz ile sekizinci, Chill Out İstanbul isimli derleme albüm dokuzuncu. Lounge FM'in hazırlattığı bu albümle Beyaz Türkler de listede varlıklarını göstermiş durumda. İçerik olarak Kemerburgaz yöresinden Country Club havaları diyelim. Sahici isimli albümüyle Deniz Seki ise 10. sırada. Kadın ıkına sıkına, kendini rezil etme pahasına tırnaklamış, ilk 10'a girmiş. Okusa da bu satırları sevinse bari... 'Bu yaz ne dinledik'in yanıtı işte burada değerli okurlar. Ve fakat yazın en fazla patlayan şarkıları ve en fazla satacak albümleri hep sonlara doğru çıkar piyasaya. Şu sıra Katy Perry modası var mesela. I Kissed a Girl diye bir şarkısı var. Her yerde... ABD'deki Jonas Brothers rüzgârı da Türkiye'ye yavaş yavaş gelecek. Önümüzdeki aylarda bunun etkilerini göreceğiz. Bir de tabii karışık albümler geleneği Türkiye'de devam ediyor ve bu albümler hep iyi satıyor. İçinde acayip kafada dans şarkılarının olduğu kapağı alelacele hazırlanmış gibi duran bu albümler, cennet vatanın Akçay'dan Çınarcık'a, Erdek'ten Altınoluk'a, Antalya kaleiçinden Alanya sahillerine pek çok beldesinde vatandaşın neyle dans ettiğini söyler bize. Dans pistlerinin nabzını tutar. Mesela Mydonose Hits 2008 albümünün çıktığını müjdelemek isterim. Beggin var burada Madcon'dan. Bob Sinclar var. David Tort var. Hakikaten Tort. Kat Deluna, Miguel Picasso. Duymadıysanız google'layın çok güzel kafalar bunlar. Bir de tabii alternatif müzik âlemi var. Buranın da kendine göre yıldızları, hit'leri var. Bu yıl dünyada MGMT, Türkiye'de Yasemin Mori patlaması yaşandı. Albüm satışları falan listeye girmez ama hayli gözde bu isimler. Sagopa Kajmer'in yeni albümünün adı Kötü İnsanları Tanıma Senesi. Bu albümde Düşersem Yanarım mesela güzel şarkı. Arabesk tadı var. Yerli ortamlarda Sakin de mesela ilgiyle izlendi ve hayli dinlendi. İşin aslı şu ki artık 80'lerdeki hit şarkıları bulmak zor. Çünkü herkes, her arkadaş grubu, her mini habitat kendi hit'ini yaratma peşinde. Dünya böyle işliyor. Herkesi kanatları altında toplayıp coşturacak şarkılar yapmak neredeyse imkânsız. Ben çaldım, arkadaşlar da eğlendi hit oldu. Artık cümle bu.

Bu yaz da böyle geçti mi ne ?
1 sayfadaki 1 sayfası