Askın Nur Yengi Fan Club
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Askın Nur Yengi Fan Club

Aşkın Nur Yengi Hayranlarının Buluşma Noktası

AnasayfaLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

mıchael show - aşk'ın şarkıları yorumu

2 posters
YazarMesaj
Aşkınkolik
Admin
Admin
Aşkınkolik

Erkek

mıchael show  - aşk'ın şarkıları yorumu Empty
MesajKonu: mıchael show - aşk'ın şarkıları yorumu   mıchael show  - aşk'ın şarkıları yorumu Icon_minitimeC.tesi Ağus. 30, 2008 10:42 pm

mıchael show  - aşk'ın şarkıları yorumu 5543vd0

Türk pop müziğinin özel buğulu vokali Aşkın Nur Yengi uzun zamandır beklenen best albümünü nihayet 2007 yılının son günlerinde müzik marketlere sundu.. Sundu sunmasına ama maalesef beklenenin aksine bir çizgi ile sunması müzik severi hayal kırıklığına uğrattı.

Açık söylemek gerekirse gerek repertuarı ile gerekse duygu yükü ile bu albüm yılın albümü olabilirdi, hala da olabilir. Amma sound ve düzenleme anlayışı olarak bu kadar demode tınısı olan bir albümün best of olarak sunulması gerçektende çok üzücü.

Bir best of da yer alan şarkıların ilk düzenlenmiş hallerinden daha iyi olmalı ilk yorumlanan ve düzenlenen hallerine bir şeyler katmalı.Bu işin kaidesi yada raconu. Aranjör ona göre düzenlemeler hazırlamalı , yorumcu ona göre yorumlar yapmalı.

Bu konuda Aşkın Nur Yengi"ye diyecek lafımız yok,her zamanki gibi mükemmel yorumlamış şarkılarını. Ama albümün aranjörü maalesef şarkılar ek bir şey katmamış , son derece yalın düzenlemeler , ve basit bir akustik sound var.. Hani akustik desek evet öyle ama bu düzenlemeler ancak akustik demo düzenlemeler olur. Çok başarılı işlere imza atan Sadun Ersönmez’in bu albümde bekleneni vermediği açık.

Şarkıların ilk düzenlemelerinde yer alan agresif duygusallık yerini sakin ve demode bir duygusallığa bırakmış , bir “Serserim Benim” , bir “ Bir Zaman Hatası” asla öyle düzenlenmemeli. “Hesap Ver”deki o agresif yaylılar introdan sonra yumuşamış.. Şarkılardaki güçlü duygusal yapı yerini mıy mıy bir yapıya bırakmış. Melodik yapısı güçlü besteler korkak bir hal almış.

Albümün sound kurgusunda ki bir diğer önemli hata ise albümün Latin ve yer yer bossanova kalıplarda düzenlenmesi.. Latin güzel bir müzik türüdür ama bu Latin düzenlemelerin bu yer yer barok kokan bestelere uyarlanması hata , bırakın bunu Latin soundu var ama demode artık dünyada bile üretilmeyen bir Latin sound hakim albümde.Ve en acısı kış ortasında Latin bir soundun ne işi var diye düşünüyor insan kendi kendine.. Yaz olsa hadi diyeceğiz ama kara kışta , sıkıntılı kışta , soğuk kışta bu iç gıcıklayan besteler , bu agresif duygusallık barındıran balatlar , bu melodik entervali geni besteler çan çin con tarzı düzenlemelerle çıktı karşımıza ve gerçekten de çok üzüldük. Hatta büyük hayal kırıklığı yaşadık.

Albümün repertuarı gayet güzel , her dönemine ait bir şarkı yorumlamış yorumcu , ama şarkıların düzenlemeleri gerçek bir hayal kırıklığı olmuş.. “Hiç Ummazdım”da ki şıkıdım taverna cılız soundu , “Sıramı Bekliyorum” da yakalanmak istenen ama doksanların tozlu davul kutularında gizli kalan dance soundu , “Zehir Gibisin” ve “Başka Bir Şey”de yıllar önce Beş Yıl Önce On Yıl Sonra gurubunda kullanan düzenleme ve vokal tarzı ciddi bir şaşkınlık yaratıyor dinleyende… Özellikle “Başka Bir şey” i dinlerken kısa bir süre önce Betül Demir tarafından yapılan yorumdaki düzenleme geliyor aklımıza ve bir şaşkınlık daha geçiriyoruz…Bu yönü ile irdelendiğinde ciddi bir fiyasko olan albümün güçlü Aşkın Nur Yengi vokali , başarılı repertuarı ile mutlaka edinilmesi ve dinlenmesi gereken bir albüm. Mutlaka arşivlerde yer alması gereken bu albümün en kötü özelliği ise albümü dinledikten sonra düzenlemelerden dolayı yine eski Aşkın nur Yengi yorumlarını dinlemeye devam edeceğiz.

Albümde yer Alan Şarkılar :

Yazık
Serserim benim
Bir zaman hatası
Ayrılmam
Geceler düşman
Hiç ummazdım
Sıramı bekliyorum
Elveda
Hesap ver
Kara çiçeğim
Susma
Başka bir şey
Zehir gibisin

En son Aşkınkolik tarafından Salı Eyl. 02, 2008 1:45 pm tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
https://askinnuryengi.yetkin-forum.com
HOVARDA
V.I.P Özel Uye
V.I.P Özel Uye
HOVARDA

Erkek

mıchael show  - aşk'ın şarkıları yorumu Empty
MesajKonu: Geri: mıchael show - aşk'ın şarkıları yorumu   mıchael show  - aşk'ın şarkıları yorumu Icon_minitimeSalı Eyl. 02, 2008 1:26 pm

doğru ve yerinde yorumlar yapılmış paylaşımın için teşekkürler aşkınkolik..

mıchael show - aşk'ın şarkıları yorumu
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-